Gruntowe Wymienniki Ciepła – ekologiczna klimatyzacja

Doskonałym uzupełnieniem prawdziwie wydajnego systemu wentylacji jest gruntowy wymiennik ciepła. W zimie pozwala wykorzystać ciepło z gruntu do wstępnego podgrzania powietrza dostarczanego do domu. Latem zaś, pozwala to powietrze skutecznie schłodzić, zapewniając komfortowy klimat wewnątrz budynku. GWC bowiem, schładzając powietrze latem, nie przesusza go tak jak robi to klimatyzator, lecz zapewnia właściwą jego wilgotność. Poza tym eksploatacja GWC jest niemalże darmowa – koszt pracy GWC mieści się w koszcie pracy rekuperatora.

JAK TO DZIAŁA?

Jak to działa latem

GWC w lato Gorące powietrze, również wstępnie oczyszczone w czerpni, przechodząc przez system Ground-Therm oddaje ciepło do gruntu i ochładza się do temperatury +16 °C. Powietrze wchodzące do budynku nie ulega przesuszeniu (tak jak ma to miejsce w tradycyjnych klimatyzatorach), w efekcie czego w jego wnętrzu panuje przyjemny, komfortowy klimat nawet podczas wyjątkowo upalnych dni.

Jak to działa zimą

Chłodne powietrze, wstępnie oczyszczone w czerpni, przechodząc przez system Ground-Therm odbiera ciepło z gruntu i w efekcie ogrzewa się do temperatury +2 ºC.

Może być ono następnie dodatkowo podgrzane w rekuperatorze do temperatury +12 ºC, co daje dodatkowe oszczędności oraz zabezpiecza rekuperator przed zamarznięciem.

TYPY UŁOŻENIA WYMIENNIKA RUROWEGO

WERSJA WIELORUROWA (TICHELMANNA)

Rura wymiennika wychodząca z budynku rozdziela się na kilka równolegle biegnących przewodów (rysunek powyżej), które następnie zbiegają się ponownie łącząc się ze sobą tuż przed czerpnią ziemną. Rury równoległe powinny zachowywać właściwe odstępy – zależnie od średnicy (0,5-1,0 m).

Zalety:zwarta budowa, umożliwiająca ułożenie GWC nawet pod płytą fundamentową domu (lub większego budynku) łatwy dobór optymalnej wielkości do wymaganej ilości strumienia powietrza.

Wady: ograniczona możliwość montażu częściowego.

UKŁAD PIERŚCIENIOWY

Rura wychodząc z budynku ułożona jest wokół budynku. Na całej swojej długości, aż do czerpni powietrza, zachowuje niewielki spadek, przynajmniej 2%, tak aby umożliwić odpływ kondensującej wewnątrz wymiennika wody.

Kondensat zbiera się wewnątrz studni kondensatu umieszczonej poniżej czerpni.

Zalety: duża prostota jego wykonania

Wady: ogranicza się do obsługi jedynie stosunkowo niewielkich budynków.

UKŁAD MEANDRYCZNY (ŁAMANY)

Zasadniczo jest to rozwiązanie równorzędne z pierścieniowym. Rura wymiennika wychodząc z budynku załamuje się w jednym lub kilku miejscach, przybierając na działce różne kształty.

Rozwiązanie to jest jednym z najczęściej stosowanych, ponieważ umożliwia ułożenie stosunkowo długiego elementu nawet na niewielkiej działce.

Wady i zalety są praktycznie takie jak w przypadku układu pierścieniowego.

Montaż GWC

PODSTAWOWE ZASADY MONTAŻU GRUNTOWYCH WYMIENNIKÓW CIEPŁA W WERSJI RUROWEJ GROUND-THERM OPISALIŚMY W PLIKU PDF DOSTĘPNYM POD PONIŻSZYM LINKIEM:

Zasady montażu gruntowych wymienników ciepła Ground-Therm

100% szczelności

Dzięki zastosowanemu opatentowanego przez nas systemu opasek termokurczliwych Gound-Therm GRIP (patent nr 219236 – „Sposób zabezpieczenia połączeń gruntowych wymienników ciepła”) jesteśmy w stanie zapewnić 100% szczelności naszych rurowych, gruntowych wymienników ciepła. Nawet wysoki stan wód gruntowych nie stanowi zagrożenia dla ich szczelności.

 

GWC gwarancja szczelności

 

Opaski te obkurcza się za pomocą palnika gazowego o dużym i silnym płomieniu. Obkurczanie opaski jest szybkie (ok. 30 sek.) i bardzo skuteczne bowiem każda opaska posiada od strony wewnętrznej specjalną polimerową warstwę adhezyjną (klejącą) zapewniającą doskonałe połączenie opaski z rurą i mufą.

Połączenie to jest jednocześnie cały czas elastyczne, co pozwala kompensować skurcz oraz wydłużenie rur GWC na skutek różnicy temperatur pomiędzy zimą a latem.

Galeria realizacji GWC

Realizacja:
Blaze&Steel.com