Gruntowe Wymienniki Ciepła

W Ground-Therm wiemy jak ważna dla nas wszystkich jest wysoka jakość życia. To właśnie w celu jej podnoszenia rozpoczęliśmy naszą produkcję. Od lat doskonalimy naszą technologię i dbamy o wysoką jakość produktów. Oto co warto wiedzieć na temat rurowych gruntowych wymienników ciepła GWC Ground-Therm.

JAK TO DZIAŁA?

Ventiflex GWC jak to działa latemJak to działa latem

GWC w lato Gorące powietrze, również wstępnie oczyszczone w czerpni, przechodząc przez system Ground-Therm oddaje ciepło do gruntu i ochładza się do temperatury +16 °C. Powietrze wchodzące do budynku nie ulega przesuszeniu (tak jak ma to miejsce w tradycyjnych klimatyzatorach), w efekcie czego w jego wnętrzu panuje przyjemny, komfortowy klimat nawet podczas wyjątkowo upalnych dni.

Jak to działa zimą
GWC jak to działa zimąChłodne powietrze, wstępnie oczyszczone w czerpni, przechodząc przez systemGround-Therm odbiera ciepło z gruntu i w efekcie ogrzewa się do temperatury +2 ºC. Może być ono następnie dodatkowo podgrzane w rekuperatorze do temperatury +12 ºC, co daje dodatkowe oszczędności oraz zabezpiecza rekuperator przed zamarznięciem.

 

TYPY UŁOŻENIA WYMIENNIKA RUROWEGO

gruntowy wymiennik ciepła
WERSJA WIELORUROWA (TICHELMANNA)

Rura wymiennika wychodząca z budynku rozdziela się na kilka równolegle biegnących przewodów (rysunek powyżej), które następnie zbiegają się ponownie łącząc się ze sobą tuż przed czerpnią ziemną. Rury równoległe powinny zachowywać właściwe odstępy – zależnie od średnicy
(0,5 – 1,0 m).

Zalety:zwarta budowa, umożliwiająca ułożenie GWC nawet pod płytą fundamentową domu (lub większego budynku) łatwy dobór optymalnej wielkości do wymaganej ilości strumienia powietrza.
Wady: ograniczona możliwość montażu częściowego.

GWC - układ pierścieniowy
UKŁAD PIERŚCIENIOWY

Rura wychodząc z budynku ułożona jest wokół budynku. Na całej swojej długości, aż do czerpni powietrza, zachowuje niewielki spadek, przynajmniej 2%, tak aby umożliwić odpływ kondensującej wewnątrz wymiennika wody. Kondensat zbiera się wewnątrz studni kondensatu umieszczonej poniżej czerpni.

Zalety: duża prostota jego wykonania
Wady: ogranicza się do obsługi jedynie stosunkowo niewielkich budynków.

GWC układ meandryczny

UKŁAD MEANDRYCZNY (ŁAMANY)

Zasadniczo jest to rozwiązanie równorzędne z pierścieniowym. Rura wymiennika wychodząc z budynku załamuje się w jednym lub kilku miejscach, przybierając na działce różne kształty. Rozwiązanie to jest jednym z najczęściej stosowanych, ponieważ umożliwia ułożenie stosunkowo długiego elementu nawet na niewielkiej działce.

Wady i zalety są praktycznie takie jak w przypadku układu pierścieniowego.

 100% szczelności

Dzięki zastosowanemu opatentowanego przez nas systemu opasek termokurczliwych Gound-Therm GRIP (patent nr 219236 – „Sposób zabezpieczenia połączeń gruntowych wymienników ciepła”) jesteśmy w stanie zapewnić 100% szczelności naszych rurowych, gruntowych wymienników ciepła. Nawet wysoki stan wód gruntowych nie stanowi zagrożenia dla ich szczelności.

GWC gwarancja szczelności

Opaski te obkurcza się za pomocą palnika gazowego o dużym i silnym płomieniu. Obkurczanie opaski jest szybkie (ok. 30 sek.) i bardzo skuteczne bowiem każda opaska posiada od strony wewnętrznej specjalną polimerową warstwę adhezyjną (klejącą) zapewniającą doskonałe połączenie opaski z rurą i mufą. Połączenie to jest jednocześnie cały czas elastyczne, co pozwala kompensować skurcz oraz wydłużenie rur GWC na skutek różnicy temperatur pomiędzy zimą a latem.

Realizacja:
Blaze&Steel.com