OSZCZĘDNOŚCI

ILE MOGĘ ZAOSZCZĘDZIĆ STOSUJĄC GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA?

Poza zdrowiem i komfortem, których nie sposób wycenić, dochodzi aspekt czysto ekonomiczny. Energia do której sięgamy poprzez system Ground-Therm jest dostępna niemal za darmo. Zużycie energii ogranicza się do poboru niewielkiej mocy przez wentylator rekuperatora.

Poniżej wykonano przykładowy szacunek oszczędności jakie można uzyskać stosując system gruntowego wymiennika ciepła Ground-Therm. Do wyliczeń przyjęto energooszczędny dom jednorodzinny, o pow. 150 m2 oraz kubaturze 400 m3 z jednokrotną wymianą powietrza na godzinę.

Zainstalowany gruntowy wymiennik ciepła, posadowiony na głębokości 1,75 m, składa się z 5 rur DN110 o długości 26 m każda. Szacunkowy koszt wymiennika Ground-Therm o takich wymiarach to ok. 11 tys. zł. Moc potrzebnego wentylatora (w rekuperatorze) wynosi dla takiego wymiennika 270 W.

Moc uzyskiwana z takiego wymiennika została wyliczona na podstawie ilości ciepła niezbędnego do ogrzania powietrza doprowadzanego do budynku. Według założeń, zimą budynek jest dogrzewany za pomocą GWC, zaś latem – ponieważ dom jest energooszczędny – GWC w pełni zastępuje klimatyzację.

Aby oszacować koszty ogrzewania założono, że zimą budynek ogrzewany jest piecem gazowym o sprawności 100%. Biorąc pod uwagę wartość opałową gazu (31 MJ/m3 = 8,61 kWh/m3) oraz cenę gazu (2,6 zł/m3), koszt energii uzyskanej z niego wyniesie 0,28 zł/kWh. Złożono, że latem budynek klimatyzowany jest tradycyjnym klimatyzatorem o wydajności 15 kW (moc potrzebna dla domu 150 m2), dla którego pobór prądu wynosi 3,75 kW.

Koszt energii elektrycznej przyjęto w oparciu średnie zużycie dla tego rodzaju domu tj. 0,75 zł/kWh.

Realizacja:
Blaze&Steel.com