Co to jest wentylacja?

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana wentylacja pomieszczeń jest kluczowym czynnikiem wpływającym na stan zdrowia, a tym samym samopoczucie człowieka. Stała i kontrolowana cyrkulacja powietrza przyczynia się do lepszego dotlenienia organizmu i zwiększenia efektywności pracy mózgu. Dlatego przebieg procesu wentylacji jest istoty nie tylko w domach jednorodzinnych, ale przede wszystkim w biurowcach oraz szkołach.

Czym w takim razie jest owa wentylacja?

Najbardziej powszechna jest wentylacja grawitacyjna, która opiera się na naturalnie występującej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz wentylowanego obiektu. Powietrze nawiewane jest poprzez nawietrzniki w oknach i drzwiach, a wywiewane przez kratki i szachty wentylacyjne. Niestety ilość doprowadzonego „czystego” powietrza, a tym samym usuniętego „brudnego” uzależniona jest ściśle od warunków atmosferycznych i niezależna od nas. Naprzeciw temu problemowi „wychodzi” wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Ten rodzaj wentylacji odbywa się z użyciem rekuperatora (jest to urządzenie wymuszające ruch powietrza) oraz kanałów do dystrybucji powietrza. Jego istotą jest dokładnie zadana ilość i szybkość przemieszczającej się strugi powietrza, która dodatkowo na wlocie poprzez filtry zostaje oczyszczona. Dzięki temu do pomieszczeń nawiewane jest świeże i czyste powietrze, a zużyte usunięte na zewnątrz budynku. Tym sposobem zyskujemy pełną kontrolę nad bilansem powietrza w obiekcie. Odpowiednio wykonane kanały wentylacyjne wraz z projektem rozmieszczenia ich oraz skrzynek rozprężnych są kluczowe. Należy zwrócić uwagę na materiał z którego zostały wykonane kanały wentylacyjne oraz atesty higieniczne i badania producenta, dzięki temu zyskamy pewność co do czystości strugi powietrza cyrkulującej w kubaturze obiektu przez wiele lat.

Na czym polega odzysk ciepła?

Każdy rekuperator wyposażony jest w wymiennik, którego zadaniem jest odzysk ciepła z wywiewanego powietrza wcześniej ogrzanego przez system ogrzewania budynku. Dzięki temu w okresach zimowych powietrze nawiewane (o niższej temperaturze) mijając się na wymienniku z wywiewanym (o wyższej temperaturze), odzyskuje część ciepła. Tym samym nie wymaga ponownego ogrzania, co przyczynia się do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem.

BUY NOW
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie