Gruntowy Wymiennik Ciepła – Jak to działa?

Jak to działa?


Latem gorące powietrze, zaciągnięte przez rekuperator do czerpni, zostaje wstępnie oczyszczone na filtrze zgrubnym i przechodząc przez nasz system GWC oddaje ciepło do gruntu i ochładza się do temperatury ok. 18 stopni.

Powietrze w ten sposób schłodzone nie ulega przesuszeniu (tak, jak ma to miejsce w tradycyjnych klimatyzatorach). W efekcie, w jego wnętrzu panuje przyjemny, komfortowy klimat nawet podczas wyjątkowo upalnych dni.

Z kolei zimą, chłodne powietrze po przejściu przez system GWC, odbiera ciepło z gruntu i w efekcie ogrzewa się do temperatury od ok. 0 do 8 stopni w zależności od temperatury zewnętrznej.

Wówczas do pracy rusza rekuperator, który pozwala na podgrzanie temperatury o następne 10-12 stopni, w efekcie doprowadzając do budynku powietrze o temperaturze 20⁰C. Tak przygotowane wstępnie powietrze pozostaje podgrzać do pożądanej temperatury komfortu. Daje to dodatkowe oszczędności, a ponadto zabezpiecza rekuperator przed zamarznięciem.

System GWC Ground-Therm jest doskonałym uzupełnieniem systemu wentylacji. W zimie pozwala wykorzystać ciepło z gruntu do wstępnego podgrzania powietrza dostarczanego do domu. Z kolei latem pozwala powietrze skutecznie schłodzić, zapewniając komfortowy klimat wewnątrz budynku.


Jak optymalnie wybrać system GWC?


Ostateczna decyzja zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim rodzaju budynku, który zostanie objęty układem wentylacji. Podstawowe rozróżnienie, na które warto zwrócić uwagę to sposób ułożenia wymiennika rurowego. Wyróżniamy trzy podstawowe typy:

• wersja wielorurowa (Tichelmanna) - rura wymiennika wychodząca z budynku rozdziela się na kilka równolegle biegnących przewodów, które następnie zbiegają się ponownie łącząc się ze sobą tuż przed czerpnią ziemną. Rury równoległe powinny zachowywać właściwe odstępy – zależnie od średnicy (0,5-1,0 m). Zaletą tego rozwiązania jest m.in. zwarta budowa, umożliwiająca ułożenie GWC nawet pod płytą fundamentową domu (lub większego budynku) i łatwy dobór optymalnej wielkości do wymaganej ilości strumienia powietrza. Wersja wielorurowa ma jednak ograniczoną możliwość montażu częściowego.

• układ pierścieniowy - rura wychodząc z budynku ułożona jest wokół budynku. Na całej swojej długości, aż do czerpni powietrza, zachowuje niewielki spadek (przynajmniej 2%), tak aby umożliwić odpływ kondensującej wewnątrz wymiennika wody. Kondensat zbiera się wewnątrz studni kondensatu umieszczonej poniżej czerpni. Podstawową zaletą układu pierścieniowego jest prostota wykonania, jego budowa natomiast ogranicza się tylko do stosunkowo niewielkich budynków.

• układ meandryczny (łamany) - zasadniczo jest to rozwiązanie równorzędne z pierścieniowym. Rura wymiennika wychodząc z budynku załamuje się w jednym lub kilku miejscach, przybierając na działce różne kształty. Rozwiązanie to jest jednym z najczęściej stosowanych, ponieważ umożliwia ułożenie stosunkowo długiego elementu nawet na niewielkiej działce. Wady i zalety są praktycznie takie jak w przypadku układu pierścieniowego.

Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym doradcą technicznym, z którym porozmawiacie na temat Państwa inwestycji i dokładnie przedstawimy nasze rozwiązania.

BUY NOW