Gruntowy Wymiennik Ciepła – Jak to działa?

Jak działa GWC?


Latem gorące powietrze, zaciągnięte przez rekuperator do czerpni, zostaje wstępnie oczyszczone na filtrze zgrubnym, a przechodząc przez nasz system GWC oddaje ciepło do gruntu i ochładza się do temperatury ok. 18 stopni.

Powietrze w ten sposób schłodzone nie ulega przesuszeniu (tak, jak ma to miejsce w tradycyjnych klimatyzatorach). W efekcie, w jego wnętrzu panuje przyjemny, komfortowy klimat nawet podczas wyjątkowo upalnych dni.

Z kolei zimą, chłodne powietrze po przejściu przez system GWC, odbiera ciepło z gruntu i w efekcie ogrzewa się do temperatury od ok. 0 do 8 stopni w zależności od temperatury zewnętrznej.

Wówczas do pracy rusza rekuperator, który pozwala na podgrzanie temperatury o następne 10-12 stopni, w efekcie doprowadzając do budynku powietrze o temperaturze 20⁰C. Tak przygotowane wstępnie powietrze przez GWC wystarczy podgrzać do pożądanej temperatury komfortu. Daje to dodatkowe oszczędności, a ponadto zabezpiecza rekuperator przed zamarznięciem.

System GWC Ground-Therm jest doskonałym uzupełnieniem systemu wentylacji. W zimie pozwala wykorzystać ciepło z gruntu do wstępnego podgrzania powietrza dostarczanego do domu. Z kolei latem pozwala powietrze skutecznie schłodzić, zapewniając komfortowy klimat wewnątrz budynku.


Dlaczego warto?

Wieloletnie doświadczenie naszego przedsiębiorstwa na polskim rynku pozwoliło nam zauważyć szereg istotnych zalet wykorzystania gruntowego wymiennika ciepła. Przede wszystkim jest to oszczędność pieniędzy przeznaczanych na ogrzewanie pomieszczeń. Temperatura powietrza przed dotarciem do budynku jest w naturalny sposób podnoszona, dzięki czemu do osiągnięcia pożądanej wartości na końcowym etapie potrzeba już niewiele energii. Proponowane przez nas gruntowe wymienniki ciepła mogą zostać połączone z pompą ciepła, co daje jeszcze więcej możliwości na oszczędzanie.

Ochładzane w sezonie letnim powietrze nie jest przesuszone, co bywa częstym problemem w przypadku standardowych klimatyzatorów. Tak skonfigurowana instalacja GWC zapewnia całkowicie darmowe schładzanie pomieszczeń nawet w najbardziej upalne dni.

O czym pamiętać podczas montażu?

Istnieją dwa podstawowe typy GWC:

 • Bezprzeponowe (płytowy oraz żwirowy) oraz system
 • Przeponowe (rurowy)
 • Oferowany przez nasze przedsiębiorstwo system rurowy, posiada przewagę nad pozostałymi rozwiązaniami, ze względu na to, że:
 • nie przecieka, przez co nie jest narażony na wody gruntowe mogące penetrować pozostałe typy i w efekcie eliminować je z użytku
 • nie przepuszcza promieniotwórczego radonu, znajdującego się w glebie i powodującego raka u mieszkańców takiego budynku. Jak wysokie może być stężenie radonu w powietrzu z bezprzeponowego GWC pokazują wyniki badań przeprowadzonych na takim wymienniku przez Instytut Techniki Jądrowej w Krakowie

 • Podczas jego montażu należy pamiętać o odpowiednim odizolowaniu oraz spadku rur, aby w ich wnętrzu nie zalegał skroplony gaz, co znacznie zmniejszyłoby jakość powietrza, a także mogłoby się przyczynić do powstania grzybów we wnętrzu instalacji.

  Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym doradcą technicznym, z którym porozmawiacie na temat Państwa inwestycji i dokładnie przedstawimy nasze rozwiązania.

  BUY NOW
  Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie